Dział obsługi klienta
721 637 513
kontakt@pozitive.pl
Aktualności

Koparki kryptowalut na stronie www. Czy to sie opłaca? Test Coinhive w tle


Pod koniec września przeczytałem bardzo ciekawy artykuł napisany przez Spider’s Web na temat javascript’owej koparki kryptowalut Coinhive.com . W dużym skrócie opisana została niezbyt uczciwa (legalna?) metoda wykorzystywania mocy obliczeniowej komputerów użytkowników stron www w celu wydobywania kryptowaluty. Pomijając już kwestie legalności sprawdźmy czy jest to proces opłacalny dla średnich i małych witryn www? Czy w przyszłości koparki kryptowalut mogą zastąpić reklamy na stronie www?

Jak to działa?

W dużym uproszczeniu zasada działania jest następująca: użytkownik wchodzący na stronę i czytający na niej treści dostaje razem z witryną uruchomiony w tle proces który za pomocą mocy obliczeniowej komputera pozwala wydobywać kryptowalutę Monero (XMR) dla właściciela strony www. Odpowiedni JavaScript dostarcza Coinhive.com. Właściciele Coinhive przygotowali API w którym zachęcają do umieszczania tego rozwiązania w formie np. wordpressowego widgetu lub innego widocznego elementu strony w który użytkownik strony może kliknąć i rozpocząć cały proces. Wszystko byłoby w porządku a klikalność tego rozwiązania pewnie byłaby niska gdyby nie fakt że API zostało tak skonstruowane, że można odpalać ten skrypt zupełnie w tle (po cichu) bez informowania użytkownika czy czekania na jego zgodę.

Z jednej strony brzmi średnio legalnie. Większe obciążenie komputera to większe rachunki za prąd, szybsze zużycie samych komponentów sprzętu itp. Wyobraźmy sobie jak pracowałby nasz komputer gdybyśmy odpalili kilka takich stron jednocześnie?  Z drugiej strony sam chętnie oddałbym trochę mocy obliczeniowej mojego komputera aby otrzymywać treść bez reklam.

We wrześniu taki skrypt działający w tle można było znaleźć np. na najpopularniejszej stronie z torrentami The Pirate Bay. ZaufanaTrzeciaStrona opisała także przypadek wykorzystania takiej koparki w ramach sieci reklamowej która objęła wiele dużych serwisów internetowych w Polsce jak i na świecie.

Czy to się opłaca dla małych stron?

Właściciel strony Coinhive podają że przy 10 – 20 aktywnych użytkowników na stronie powinniśmy wydobyć około 0,3 XMR w ciągu miesiąca co przy aktualnym kursie daje ~27.30$.  Dodatkowo Coinhive pobiera prowizje 30% więc faktyczna uzyskana kwota to 70% z tych 27.30$. Minimalna ilość jaką może wypłacić Coinhive to 0.5 XMR więc w uwzględniając takie warunki wyjdzie dłużej niż miesiąc pracy użytkowników naszej strony www.

Wróćmy do tej liczby 10 – 20 użytkowników którzy mają uruchomioną stronę non stop przez miesiąc? W praktyce oznacza to że potrzebujemy bardzo dużą ilość użytkowników w ciągu doby którzy tylko w krótkim czasie (pewnie średnio kilku minut w czasie czytania treści strony) wygenerują małą część potrzebnej mocy obliczeniowej.


Obciążenie komputera. Otwarta tylko jedna strona www z zainstalowanym Coinhive w tle.

Test Coinhive

Więc ile jesteśmy w stanie zarobić posiadając średnio lub mało popularną stronę www? Uruchomiliśmy koparkę Coinhive na dwóch witrynach jednocześnie na około 24h.

1) Blog którego odwiedza kilkudziesięciu użytkowników w ciągu doby (średni czas spędzany to około ~3:00 min),

2) Wortal informacyjny razem z forum dyskusyjnym który odwiedza do 1000 osób dziennie (średni czas spędzany przez użytkownika to nawet ~8:00 min ze względu na forum).

Na obu stronach został wyświetlony odpowiedni komunikat iż na tych witrynach odbywa się eksperyment więc użytkownicy byli poinformowani o zachodzących w tle procesach.

Po 24h Coinhive przedstawiło taki wynik.

Przez 24h wygenerowaliśmy 0.00115 XMR co daje około 0.39 PLN. Porównując to do minimalnej kwoty potrzebnej do wypłaty 0,5 XMR przez Coinhive oznacza że potrzebujemy aż ~435 dni pracy takiego skryptu w tle.

W internecie wyczytałem również że Adblock blokuje działanie tej koparki, chociaż sam nie miałem jeszcze okazji tego sprawdzić. Zapewne dużo użytkowników tych dwóch witryn mogło nie brać udziału w tym teście właśnie przez Adblocka.

Czy warto zrezygnować z reklam?

Według mnie nie. Stawka nie powala, szczególnie że całość oparta jest na dość „śliskim” temacie  i nasi użytkownicy mogą po prostu zrezygnować z naszej strony gdy odkryją że wykorzystujemy ich komputery bez informowania ich właścicieli. Pomijam także kwestie opodatkowania zarobionych kwot za pomocą takiej koparki kryptowalut. Może w przyszłości gdy wzrośnie wydajność takich koparek a także poprawi sie świadomość użytkowników stron www na temat takich rozwiązań sytuacja się zmieni.

Nie przeprowadziliśmy obliczeń dla dwóch testowanych witryn ,ale według nas na dzień dzisiejszy dużo łatwiejszymi sposobami zarobienia pieniędzmi będą jednak sieci reklamowe typu Google AdSense.

PS

 

[yasr_overall_rating]