Dział obsługi klienta
721 637 513
kontakt@pozitive.pl
Aktualności

W adresie Twojej strony www pojawił się komunikat „Niebezpieczna” / „Not Secure” w Google Chrome?


Przy adresie Twojej strony WWW w Google Chrome pojawił się komunikat „Niebezpieczna” / „Not Secure”? Czy moja strona została jakoś narażona? Odpowiedź brzmi: NIE 😉

To po prostu komunikat, który pojawia się w nowej wersji Google Chrome dla stron, które nie mają certyfikatu SSL.

Brak certyfikatu:

Strona za zainstalowanym certyfikatem SSL:

Skąd się to bierze?

Najpopularniejsza aktualnie przeglądarka internetowa  na świecie Google Chrome od wersji 62 będzie informować użytkowników, iż dana strona nie jest szyfrowana SSL pokazując komunikat „Niebezpieczna” / „Not secure”. Aktualizacja pojawiła się w październiku 2017.

Szczegółowy opis problemu można przeczytać na stronie Google dedykowanej Web developerom (w języku angielskim) – link do artykułu. Temat został opisany już rok temu, ale dopiero w ostatnim czasie ludzie zaczęli zwracać uwagę na ten komunikat.

 

Które strony zostaną objęte tym komunikatem?

Google będzie od tej pory oznaczać w ten sposób wszystkie strony, w których użytkownik witryny będzie mógł wypełnić jakikolwiek rodzaj formularza. Np. formularz kontaktowy, wyszukiwarka, logowanie na stronie itp. Ze swojego doświadczenia wiem, że to obejmie 99% stron, które nie mają SSL. Witryny firmowe bez prostego formularza kontaktowego praktycznie się nie zdarzają.

Proces oznaczania stron przez Google również trochę potrwa, więc prawdopodobnie większość stron nie została jeszcze sprawdzona. Będzie to stopniowo wdrażane we wszystkich zaindeksowanych w Google witrynach.

 

Przykład formularza kontaktowego na naszej stronie firmowej

 

Czyli muszę kupić, zainstalować SSL? Ile będzie to kosztować?

Jeśli posiadasz stronę, która spełnia opisane powyżej wymagania oraz zależy Ci na tym, co zobaczą użytkownicy Twojej strony to teoretycznie tak. Na pewno musisz go zainstalować, ale wcale nie musisz go kupować 😉 Od wielu lat można pobrać darmowy certyfikat SSL dla Twojej witryny ze strony www.sslforfree.com na bazie Let’s Encrypt.

Zachęcamy także do zakupu profesjonalnego certyfikatu SSL. Nie chcemy tutaj reklamować żadnej firmy, ale najwięksi polscy dostawcy hostingowi sprzedają takie certyfikaty już od kilkudziesięciu złotych na rok. Lepsze wersje kosztują od kilkuset złotych na rok. Często też można wynegocjować instalacje takiego certyfikatu w ramach dokonanego zakupu.

Warto także zaznaczyć, że Google lepiej ocenia strony w wynikach wyszukiwania, które są szyfrowane.

 

Kupiłem / pobrałem certyfikat SSL. Co dalej?

Pozostaje wgranie takiego certyfikatu na serwer hostingowy i przystosowanie swojej strony do działania na nowym adresie https:// zamiast http://. W tym przypadku zalecamy jednak kontakt z autorem / administratorem Twojej strony, aby przeprowadzić ten proces nie uszkadzając witryny.

Ile to zajmuje czasu? Myślę, że dopasowanie prostej strony WWW do obsługi SSL powinno zmieścić się w jednej, maksymalnie dwóch godzinach roboczych dla klasycznej strony firmowej opartej na WordPressie. Obejmie to wykonanie kopii całej witryny, wdrożenie certyfikatu na serwer, poprawienie adresów http:// na https: // wewnątrz bazy SQL, sprawdzenie plików motywu i właściwie ustawienie pliku .htaccess.

Gdybyś jednak chciał samemu wykonać taką operacje a posiadasz stronę na WordPress to zachęcam do zapoznania się z tym artykułem. Pamiętaj o wykonaniu kopii swojej strony.

 

Czy nadchodzi okres żniw dla sprzedawców certyfikatów SSL , autorów stron WWW?

W pewnym sensie tak. Obstawiamy duży wzrost sprzedaży certyfikatów oraz zamówień na usługę dostosowania stron do szyfrowania. Ciekawe ile firm będzie pobierało opłatę za sprzedaż darmowego certyfikatu Let’s Encrypt 😉 Ważne żeby być świadomym, że taka usługa na darmowym certyfikacie nie powinna kosztować więcej niż czas pracy fachowca.

Jak sprawdzić jaki zainstalowano mi rodzaj SSL? Wystarczy skorzystać ze strony www.sslchecker.com i wpisać tam adres swojej strony.

 

A klienci POZitive.pl?

Mogą liczyć na nieodpłatną pomoc i instalację darmowej wersji certyfikatu na każdej zrealizowanej przez nas stronie WWW. Zapraszamy do kontaktu.

PS